50 Berkeley Square

Berkeley Square zwykła ulica w centrum Londynu i nic tu nie ma specjalnego z wyjątkiem tego, że podobno pod numerem 50 znajduje się dom, w którym ponoć straszy.

Berkeley Square

Czy to prawda, czy jakieś wymysły?

Jeden z mieszkańców nijaki Thomasa Myers, który w tamtych czasach mieszkał w tym domu. Według tego, co mówili ludzie spał, za dnia a w nocy wydawał dziwne odgłosy.  Zauważono również, że wiele opowieści o tym domu zostało przesadzonych lub wymyślonych przez późniejszych pisarzy na temat jego duchów.

Legenda o tym domu jest różna, ale większość wersji podaje, że pokój jest nawiedzony przez ducha młodej kobiety, która popełniła tam samobójstwo. Rzuciła się z okna na najwyższym piętrze po tym, jak została wykorzystana przez swojego wuja i podobno jest w stanie straszyć ludzi na śmierć. 

Nawiedzony dom na Berkeley Square

Kto tam Straszy?

Mówi się, że duch ma postać brązowej mgły, chociaż czasami jest opisywany jako biała postać. Inna wersja opowieści podaje, że młody człowiek był zamknięty w pokoju na poddaszu. Karmiony tylko przez dziurę w drzwiach, aż w końcu oszalał i umarł. Jeszcze inna historia jest taka, że pokój na poddaszu jest nawiedzony przez ducha małej dziewczynki, która zabił przez sadysta.

Thomas Myers odrzucony przez narzeczoną. Zamknął się w środku i powoli oszalał, aż do śmierci w wieku 76 lat. W czasie jego pobytu dom popadł w rażącą ruinę, a jego reputacja zaczęła się rozwijać.

Lord Lyttleton spędził noc na strychu budynku. Zabrał ze sobą strzelbę i strzelił do zjawy. Rankiem próbował znaleźć zjawę, ale udało mu się znaleźć tylko naboje do strzelby, a rok później lokalna rada wydała wezwanie do właścicieli domu za niezapłacenie podatków, ale nie postawiono im zarzutów ze względu na reputację domu jako ponoć nawiedzonego.

Mężczyzna, kapitan Kentfield, postanowił nadal spędzić noc w pokoju i 30 minut po udaniu się do łóżka rozległ się okropny krzyk i odgłos wystrzału. Znaleziono go martwego na podłodze, z twarzą wykrzywioną z przerażenia.

…nie pozwól, by mnie to dotknęło.

Do pokoju na Berkeley Square wysłano pokojówkę, by pościeliła łóżko dla gościa. Gdy tylko poszła na górę, wydała z siebie mrożący krew w żyłach krzyk. Domownicy pospieszyli jej z pomocą i zastali ją upadłą na podłogę, mrucząc do siebie „nie pozwól, by mnie to dotknęło”. Zmarła w szpitalu następnego dnia.

Jedną z najbardziej znanych opowieści o nawiedzeniu na 50 Berkeley Square jest opowieść o dwóch marynarzach. Włamali się oni na poddasze, potrzebując miejsca na nocleg. Leżąc na strychu, obudzili ich w nocy odgłos kroków na schodach. Gdy drzwi się otworzyły, stanęli twarzą w twarz z dziwnym, bezkształtnym stworzeniem z ogromnymi, rozwartymi ustami, które zdawało się wślizgiwać do pokoju. Ogarnięci paniką dwaj mężczyźni próbowali uciec. Jeden cofnął się w stronę okna, podczas gdy drugi minął stwora i zszedł po schodach na bezpieczną ulicę. 

Uciekinier wrócił z policjantem i znalazł wybite okno. Wyglądając przez okno, zobaczyli martwe ciało przyjaciela żeglarza wbite w żelazną balustradę poniżej. 

Dzisiaj pod tym adresem znajdziecie antykwariat. Pokój na poddaszu zamurowani. Niestety nie wiadomo ile w tym prawdy. W Londynie jest jeszcze bardzo dużo miejsc z mrożącymi krew w żyłach historiami jak np. Nawiedzony dom na Enfield.

Jest też fajny filmik opisujący wydarzenia na Berkeley Square. Niestety po angielsku ale można włączyć napisy i ustawić tłumaczenie na język polski.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monika Kilijańska
2 miesięcy temu

O, szkoda, że nie wiedziałam o tym domu kiedy byłam w Londynie, bo chyba po tej ulicy chodziłam nie raz!

Sikorkowe Pasje
2 miesięcy temu

Powiało grozą. W nocy chyba jednak bym uciekła a przez dzień nawet nie przeszła tą ulicą koło tego domu. bbrrrr

Natalia
2 miesięcy temu

O matko, jaka historia! Ta brązowa mgła jest bardzo sugestywna, od razu ją widzę i boję się odwrócić za siebie 😛 Uwielbiam takie historie!

Wędrówki po kuchni
Wędrówki po kuchni
2 miesięcy temu

Zdecydowanie powiało grozą 🙂 Niesamowita historia która działa na wyobraźnie

Szlak za Szlakiem
2 miesięcy temu

Trzeba przyznać, że artykuł z dreszczykiem. Myślę, że Londyn i architektura tamtejszych domów znakomicie odnajduje się w tym klimacie.

Milena
2 miesięcy temu

Kurde, Londyn to jedno z moich marzen żeby odwiedzić. Lubię czytać takie hisotrie:)

MangoMania
MangoMania
2 miesięcy temu

Ciekawe czy miałabym tyle odwagi by przejść przez tą ulicę, gdzie stoi ten dom…

Anna z Wychowanie to przygoda
2 miesięcy temu

To bezksztaltne stworzenie rzeczywiscie robi wrazenie. Dziekuje za straszny spacer! Pozdrawiam!

Wiewiórka w okularach
2 miesięcy temu

Takie historie czasami budzą we mnie większy strach niż te, o których czytam w książkach.

krystynabozenna
1 miesiąc temu

Brzmi strasznie, nie spałabym w takim domu, nawet jeśli to tylko legenda 🙂

trackback
1 miesiąc temu

[…] 50 Berkeley Square […]